Πρόκριση στον τελικό του WSK Euro Series για τον Μίχα Θεοφάνη αλλά δεν άντεξε το μοτέρ του!

Ολοκληρώθηκε ο 2ος γύρος για το WSK Euro Series στην Zuera της Ισπανίας με πολύ δυνατές μάχες σε όλες τις κατηγορίες.
Ο Έλληνας πιλότος Μίχας Θεοφάνης ήταν ασυγκράτητος σήμερα πετυχαίνοντας μια παλικαρίσια πρόκριση στον τελικό της κατηγορίας KF.

Από νωρίς το πρωί ξεκίνησε κάνοντας τον 3ο ταχύτερο γύρο της γενικής κατάταξης στο warm-up.
Στη συνέχεια είχε μπροστά του δύο προκριματικούς για να πάρει το εισητήριο για τον τελικό της κατηγορίας του, τρέχοντας με την πλάτη στον τοίχο μετά την 15η και την 22η θέση του Σαββάτου στα 2 πρώτα προκριματικά καθώς στο δεύτερο είχε αναγκαστει να εγκαταλείψει κιόλας μετά από σύγκρουση.
Ταυτόχρονα είχε να αντιμετωπίσει και αρκετά μηχανικά προβλήματα καθώς το μοτέρ που είχε ετοιμάσει για τον αγώνα είχε "κολήσει" από την Παρασκευή.
Παρόλα αυτά καταφέρνει να πετύχει μια 5η θέση στον πρώτο προκριματικό και μια 7η στον δεύτερο αφήνοντας πίσω του μεγάλα ονόματα της κατηγορίας του.
Κατακτώντας την 28η θέση της γενικής πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό και τον τελικό της κατηγορίας του.

Στον ημιτελικό μετά από ένα καταπληκτικό αγώνα ανέβηκε 9 θέσεις κατακτώντας την 19η θέση βελτιώνοντας έτσι και την θέση εκκίνησης για τον τελικό.

Στον τελικό μετά από ένα δυνατό ξεκίνημα κερδίζει 4 θέσεις αλλά με την συμπλήρωση του 3ου γύρου το μοτέρ δεν άντεξε και κόλησε στην ευθεία τερματισμού της πίστας.
Ο Μίχας δεν ήταν ο μόνος άτυχος καθώς στην συνέχεια του τελικού κόλησαν αλλα 12 μοτέρ!
Οι ασταθείς καιρικές συνθήκες και οι ιδιαιτερότητες της πίστας έκαναν δύσκολο το έργο αρκετών πιλότων καθώς ήταν σχεδόν αδύνατο να πετύχουν τις σωστές ρυθμίσεις στα καρμπυρατέρ τους.

Αγώνα με τον αγώνα ο έλληνας πιλότος δείχνει ανταγωνιστικότατος και σύντομα θα βρεθεί στις ψηλές των επόμενων τελικών.

Την πρώτη θέση στον τελικό κατέκτησε ο Felice Tiene, ενώ δεύτερος ήρθε ο Dorian Boccolacci  και τρίτος ο Kevin Lavelli.