Βαθμολογίες Λουξ Cup 2012 μετά τον 4ο αγώνα - Οι πρωταθλητές

Οι πρωταθλητές των δύο κατηγοριών που προσμέτρησαν φέτος στην τελική κατάταξη του κυπέλου Λουξ 2012 μετά από 4 αγώνες σε Μέγαρα, Πάτρα και Αφίδνες είναι ο Αλέξανδρος Καψής από τον Πύργο που κέρδισε την κατηγορία Λουξ των αυτόματων καρτ, και ο Παυλόπουλος Σπύρος από την Πάτρα που κέρδισε την κατηγορία Super των εξατάχυτων καρτ.
Πιο αναλυτικά:

Στην κατηγορία Λουξ, όπου πήραν μέρος συνολικά 21 οδηγοί ο Αλέξανδρος Καψής κατέκτησε την 1η θέση με  148βαθμούς παίρνοντας τον τίτλο του πρωταθλητή για δεύτερη συνεχόμενη φορά.
2ος ο Βασιλόπουλος Γιώργος με 117 βαθμούς που πίεσε φέτος αρκετές φορές τον Καψή και 3ος ο Τσιανίκας Πολύδωρας με 85βαθμούς που έκανε μια σταθερά καλή πορεία όλη την χρονιά. Την πρώτη πεντάδα συμπληρώνουν ο Περώνης Κωνσταντίνος με 77βαθμούς και ο Σαμουτής Αθανάσιος με 65βαθμούς που δεν έκανε τους απαιτούμενους 3 αγώνες για να προσμετρήσει η βαθμολογία του οπότε η 5η θέση θα περάσει στον Δούβρη Φώτη που συγκέντρωσε συνολικά 59βαθμούς.

Αναλυτικά η βαθμολογία της κατηγορίας Λουξ μετά από τους  4 αγώνες και 12 συνολικά σκέλη:

21 20 ΦΑΖΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 3 2 5

Στην κατηγορία Super των εξατάχυτων, όπου πήραν μέρος συνολικά 18 οδηγοί ο Σπύρος Παυλόπουλος συγκέντρωσε 85βαθμούς κατακτώντας την 1η θέση, αφήνοντας στην 2η θέση τον μεγάλο του αντίπαλο στην μάχη για τον τίτλο Μοβσεσιάν Σέρκο με 75 βαθμούς.
Στην 3η θέση βρίσκουμε ισόβαθμους τον Θοδωρή Δούση και τον Δημήτρη Λέντζο με 60βαθμούς ενώ ισόβαθμοι είναι και μετά την αφαίρεση των 3 χειρότερων αποτελεσμάτων.
Στην 5η θέση ο Ασημακόπουλος Χρήστος με 40βαθμούς και 6ος ο Κατίκας Νεκτάριος με 30βαθμούς, που εκπροσώπησαν με τον καλύτερο τρόπο την νέα γενιά των εξατάχυτων πιλότων για το 2012.
Αναλυτικά η βαθμολογία της κατηγορίας Super μετά από  4 αγώνες και 8 συνολικά σκέλη:
18 13 ΒΑΣΑΤΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 3 2 5
Στην κλάση Masters πήραν μέρος συνολικά 12 οδηγοί, αλλά φέτος δεν προσμετρά καθώς  δεν συγκεντρώθηκε ο απαραίτητος αριθμός των 6 συμμετοχών ανα αγώνα για να πραγματοποιηθούν οι τουλάχιστον 3 συναντήσεις που απαιτεί ο κανονισμός.
Πρώτος στην βαθμολογία ο πρωταγωνιστής του τελευταίου αγώνα Σαγανάς Στέλιος με 40βαθμούς. Στη δεύτερη θέση οι Γιάννης Γιαννακαρώνης και Παύλος Ξυνός με 37βαθμούς και τέταρτος ο Μίχας Θεοφάνης με 34βαθμούς.