Οι Πρωταθλητές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Καρτ 2011

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα καρτ για το 2011 ολοκληρώθηκε και ανέδειξε τους πρωταθλητές και τους μεγάλους πρωταγωνιστές για την φετινή περίοδο.

Στην κατηγορία KF2 που είχε και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον μέχρι και τον τελευταίο αγώνα, πρωταθλητής αναδείχθεικε ο ΚΟΥΡΤΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ με 71βαθμούς. Ισόβαθμος μαζί του ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΡΗΣ πήρε την 2η θέση αφού είχε χειρότερο συντελεστή αποτελεσμάτων από τον αντίπαλό του. Στην 3η θέση με μόλις 4 βαθμούς διαφορά ο ΠΑΥΛΟΣ ΞΥΝΟΣ ο οποίος διεκδικούσε και αυτός μέχρι και τον τελευταίο αγώνα το στέμμα του πρωταθλητή καθώς μέχρι και τον ημιτελικό της Κυριακής ήταν στην πρώτη θέση με διαφορά 2 βαθμών από τους αντιπάλους του!
Την πρώτη πεντάδα αυτής της συγκλονιστικής κατηγορίας συμπλήρωσαν οι Μαιτός Κωνσταντίνος με 40 βαθμούς και Κελεσίδης Γιάννης με 28βαθμούς. Ο Φίλλιπος Καλέσης έχοντας εξασφαλίσει τον τίτλο στην KF3 τρέχοντας μόνο στον τελευταίο αγώνα αυτής της κατηγορίας με την εκπληκτική του εμφάνιση πλασαρίστηκε στην 6η θέση της τελικής βαθμολογίας με 25βαθμούς μαζί με τον Βασίλη Καλλιώρα.
Στην κατηγορία KF3 o ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΑΛΕΣΗΣ αναδείχθηκε όπως αναμενόταν πρωταθλητής για το 2011 με 73 βαθμούς ενώ ο ΚΟΚΚΙΝΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ μετά τις 2 πρώτες αλλά άνετες νίκες του στον τελευταίο αγώνα πήρε εύκολα την 2η θέση με 64 βαθμούς. Ιδιαίτερη μάχη δόθηκε για την 3η θέση όπου ο ΖΑΧΑΡΕΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ επικράτησε με 47 βαθμούς.
Την πρώτη πεντάδα των πρωταθλητών συμπλήρωσαν οι ΔΑΡΙΒΙΑΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ με 44 βαθμούς και ΣΑΓΑΝΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ με 43βαθμούς.
Στην κατηγορία ΜΙΝΙ ο ΣΑΓΑΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ και ο ''ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ'' μοιράστηκαν τις νίκες όμως ο ΣΑΓΑΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ με 90 βαθμούς έκανε δικό του τον φετινό τίτλο αλλά σίγουρα συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τον ''ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ" στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος. Στην τρίτη θέση ο ΚΡΑΣΩΝΗΣ ΘΩΜΑΣ με 67 βαθμούς μετά την πολύ καλή εμφάνισή του στον τελευταίο αγώνα και τις 2 δευτερες θέσεις που κατέκτησε.
Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ με 62βαθμούς και ΛΕΙΒΙΣΙΑΝΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ με 53βαθμούς. Στην 6η θέση ο ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΦΩΤΗΣ με 43βαθμούς ενώ την πρώτη δεκάδα των μικρών αυριανών πρωταθλητών συμπλήρωσαν οι ΠΑΓΩΝΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ, DALKIRAN MERT, ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΤΙΝΟΣ και ΛΕΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ.
Δείτε παρακάτω αναλυτικά τις βαθμολογίες όλων των κατηγοριών για το 2011:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 2011 - ΜΙΝΙ 60

20-Μαρ-1117-Απρ-1126-Ιουν-1113-Νοε-11ΤΕΛΙΚΗ

ΑΘΗΝΑΘΕΣ/ΝΙΚΗΚΑΛΑΜΑΤΑΑΘΗΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΝΑ τελΒ τελΑ τελΒ τελΑ τελΒ τελΑ τελΒ τελ

1ΣΑΓΑΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ15151515DQF10101090
2'ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ''451201515151581