Αναλυτικά αποτελέσματα από το 4ο Λουξ Cup 2012

Ταχύτερος οδηγός και poleman της κατηγορίας Super των εξατάχυτων καρτ, στον 4ο αγώνα του κυπέλλου Λουξ ήταν ο Δημήτρης Βασιλέρης με χρόνο 44,473.
Τον ακολούθησε σε χρόνο ο Μίλτος Κύρκος με 44,561 ενώ την Pole Position στην κατηγορία Λουξ την πήρε ο Νάνος Φίλλιπος με 45,287 και στην κλάση Master ταχύτερος όλως ήταν ο Σαγανάς Στέλιος με 44,897.

5 77 Douvris Christos BIREL BMB BOURIOTIS - KARTMANIA 00:00.000

Στην κατηγορία Λουξ είναι ενσωματωμένη και η κλαση Masters. Στο Α σκέλος νικητής αναδείχθηκε ο Σαγανάς Στέλιος μετά από πολύ ωραία μάχη με τον Παύλο Ξυνό και πολλές ενναλαγές για την πρώτη θέση κερδίζοντας και την κλάση Masters. Στην Λουξ ο Γουλιώνης Αλέξανδρος με εκπληκτική οδήγηση πήρε την 1η θέση αφήνοντας 2ο τον ταχύτατο Νάνο Φίλλιπο και 3ο τον Γιώργο Βασιλόπουλο που επικράτησε στην μονομαχία του με τον Καψή. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωση ο Κώστας Περώνης.

11 55 Thomas Fotis Loux

Ακολούθησε χρονικά ο ημιτελικός της κατηγορίας Super των εξατάχυτων καρτ όπου επικράτησε ο ταχύτατος και έμπειρος Κύρκος Μίλτος παίρνοντας από την αρχή την πρωτοπορία. Ο Δημήτρης Βασιλέρης παρόλο που δεν ξεκίνησε ιδανικά καθώς είχε μειονέκτημα με το DD2 στην εκκίνηση κατάφερε να φτάσει από τελευταίος μέχρι την 2η θέση οδηγώντας εκπληκτικά σε μια πίστα που την ξέρει καλά.  Στην 3η θέση ο φετινός πρωταθλητής των εξατάχυτων Παυλόπουλος Σπύρος ενώ την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν ο πάντα μάχιμος Λέντζος Δημήτρης και ο Κατίκας Νεκτάριος που επέστρεψε στους αγώνες μετά από 3μηνη αποχή.

8 21 Movsesian Serkos

Στο Β σκέλος της Λουξ - Masters που έχει την ιδιαιτερότητα να ξεκινά με την ανάποδη σειρά κατάταξης του Α σκέλους την πρώτη θέση γενικής πήρε ο Παύλος Ξυνός κερδίζοντας και την κλάση Masters, ενώ 2ος τον ακολούθησε ο Μίχας Θεοφάνης.
1ος στην Λουξ ο Γουλιώνης Αλέξανδρος, 2ος ο Γιώργος Βασιλόπουλος και 3ος Τσιανίκας Πολύδωρας. Στην 4η θέση γενικής ο Σαγανάς Στέλιος που πήρε και την 3η θέση στην Masters. O Καψής εγκατέλειψε στην αρχή του αγώνα μετά από πρόσκρουση που είχε.
Στο Β σκέλος είχαμε διακοπή στα μισά του αγώνα καθώς ξεκίνησε η εντονη βροχώπτωση με αποτέλεσμα να υπάρξουν και πολλές εγκαταλείψεις από τις εξόδους των οδηγών. Η διαδικασία συνεχίστηκε αφού κηρύχθηκε ο αγώνας βρόχινος.

10 50 Karageorgiou Adon Loux

Σειρά είχε ο τελικός της κατηγορίας Super υπό βρόχινες συνθήκες κάτι που δυσκόλεψε ιδιαίτερα τους οδηγούς που πήραν μέρος. Νικητής και στην βροχή αναδείχθηκε ο Κύρκος Μίλτος όπου μαζί με τον Δημήτρη Βασιλέρη που τερμάτισε 2ος παρέδωσαν μαθήματα αγωνιστικής οδήγησης σε βρόχινες συνθήκες. 3ος ο Μοβσεσιάν Σέρκος ενώ την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν ο Λέντζος Δημήτρης και ο Ασημακόπουλος Χρήστος παρά τις εξόδους και τα τετακέ που είχαν.

Τελικός κατηγορίας Super

3 21 Movsesian Serkos
5 04 Asimakopoulos Christos

Στον τελικό της Λουξ - Masters ο Σαγανάς Στέλιος ξεδίπλωσε πάλι το ταλέντο του και πήρε μια σπουδαία νίκη σε έναν πραγματικά θεαματικό αγώνα. 2ος ο Μίχας Θεοφάνης και 3ος ο Παύλος Ξυνός που συμπλήρωσαν και το βάθρο των νικητών της κλάσης Masters.
Στην Λουξ επικράτησε ο Γουλιώνης Αλέξανδρος που αναδείχθηκε σε πρωταγωνιστής της κατηγορίας κάνοντας το 3 στα 3 με εκπληκτική οδήγηση, αφήνοντας δεύτερο τον ταχύτατο Νάνο Φίλλιπο και 3ο τον Καψή. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν ο Τσιανίκας Πολύδωρας και ο Καραγεωργίου. Ο Γιώργος Βασιλόπουλος ήταν στις πρώτες θέσεις μέχρι τον τελευταίο γύρο αλλά εγκατέλειψε με έξοδο.