Αποτελέσματα από το 3ο Λουξ Cup 2012

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 3ος αγώνας του κυπέλου Λουξ 2012 στην πίστα Kartmania στα Βραχνέικα της Πάτρας υπό την αιγίδα του ΑΟΠ όπου κάλυψε άψογα οργανωτικά τον αγώνα. Παρά τις λίγες συμμετοχές το ενδιαφέρον ήταν αμειώτο για όλες τις θέσεις τόσο στην κατηγορία Λουξ όσο και στην Super των εξατάχυτων καρτ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν για άλλη μια φορά ο Αλέξανδρος Καψής που κέρδισε τον τελικό της κατηγορίας Λουξ παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε από τον Βασιλόπουλο Γιώργο ο οποίος επικράτησε στο Β σκέλος αλλά και ο Δούβρης Χρίστος που κέρδισε το Α σκέλος ενώ ήρθε 3ος στο Β σκέλος και στον τελικό.  Στην κατηγορία SUPER ο Παυλόπουλος Σπύρος κυριάρχησε σε ημιτελικό και τελικό παρά το γεγονός ότι έχασε την pole position στα χρονομετρημένα από τον Μοβσεσιάν Σέρκο. Πιο αναλυτικά:

Στην κατηγορία Λουξ από τους 14 οδηγούς που αρχικά είχαν δηλωθεί κατάφεραν να φθασουν στην εκκίνηση της Κυριακής οι 12.
Στα χρονομετρημένα ο Αλέξανδρος Καψής από τον Πύργο ήθελε την pole position και την πήρε σταματώντας τα χρονόμετρα στο 42,313 αφήνοντας στην 2η θέση τον Δούβρη Φώτη με 42,416 και στην 3η τον Δούβρη Χρίστο με 42,499. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Περώνης Κωνσταντίνος με 42,749 και Τσιανίκας Πολύδωρας με 42,776 που ήταν και οι μόνοι που έσπασαν το φράγμα των 43sec.

Στο Α σκέλος η μάχη της κορυφής ήταν συγκλονιστική με τον Δούβρη Χρίστο να πιέζει τον Αλέξανδρο Καψή με αποτέλεσμα η 1η θέση να αλλάζει χέρια συνεχώς προσφέροντας όμορφο θέαμα στους θεατές ενώ μάχες είχαμε για όλες τις θέσεις από όλους τους οδηγούς ένα σκηνικό που χαρακτήρισε  και τα υπόλοιπα σκέλη της ημέρας. Τελικός νικητής ο Χρίστος Δούβρης που άφησε 2ο τον Καψή, 3ος ο ταχύτατος Περώνης Κωνσταντίνος, 4ος ο Οικονόπουλος Παναγιώτης και 5ος ο Βασιλόπουλος Γιώργος.

Στο Β σκέλος όπου οι οδηγοί ξεκινούν με αντίστροφη κατάταξη επικράτησε ο Βασιλόπουλος Γιώργος με σταθερή οδήγηση και ωραία περάσματα αφήνοντας 2ο τον Αλέξανδρο Καψή που δεν κατάφερε να τον περάσει. 3ος ο Δούβρης Χρίστος, 4ος ο Τσιανίκας Πολύδωρας που έχει βελτιωθεί πολύ οδηγικά και 5ος ο Περώνης Κωνσταντίνος.

Στον τελικό η προσοχή ήταν στραμένη στον πρωταθλητή Αλέξανδρο Καψή που δεν είχε κερδίσει τα δύο προηγούμενα σκέλη. Με τον Γιώργο Βασιλόπουλο όμως κολημένο πίσω του κατάφερε να πάρει άλλη μια νίκη και να ανέβει στην 1η θέση του βάθρου. 2ος ο Γιώργος Βασιλόπουλος ολοκληρώνοντας έναν καταπληκτικό αγώνα και 3ος ο Δούβρης Χρίστος που δεν λέει να αφήσει την επαφή του με το βάθρο. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι ταχύτατοι Τσιανίκας Πολύδωρας και Οικονομόπουλος Παναγιώτης

Στην κατηγορία SUPER  από τους 9 οδηγούς που αρχικά είχαν δηλωθεί κατάφεραν να φθάσουν στην εκκίνηση οι 6.
Την pole position κατέκτησε ο ταχύτατος Μοβσεσιάν Σέρκος με τον χρόνο να σταματά στο εκπληκτκό 40,340 για τα δεδομένα της πίστας, αφήνοντας 2ο τον Παυλόπουλο Σπύρο με 40,693 και τρίτο τον Μίχα Θεοφάνη με 40,825. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Λέντζος Δημήτρης με 40,956 και ο Δούσης Θοδωρής από την Καλαμάτα με 41,343.

Στον ημιτελικό όλοι περίμεναν την μάχη Μοβσεσιάν και Παυλόπουλου για την 1η θέση. Ο Παυλόπουλος κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα με σταθερή οδήγηση και ρυθμό επικράτησε του Μοβσεσιάν που αντιμετώπιζε πρόβλημα με το στήσιμο του καρτ. Στην 3η θέση θέση ο εκπληκτικός φέτος Λέντζος Δημήτρης που επικράτησε στην μάχη του με τον Δούση Θοδωρή. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσε ο Ασημακόπουλος Χρήστος.

Στον τελικό  ο Παυλόπουλος πήρε από την αρχή την 1η θέση και επικράτησε άνετα του Μοβσεσιάν θεμελιώνοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τον τίτλο του πρωταθλητή για το 2012. Οι μάχες επικεντρώθηκαν στις υπόλοιπες θέσεις όπου μετά από μια πολύ δυνατή εκκίνηση και ενώ μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχε κουνηθεί κίτρινη σημαία οι Δούσης, Μίχας και Ασημακόπουλος "στριμώχθηκαν" στην Κ4 στον 2ο γύρο με αποτέλεσμα ο Δούσης να χάσει την επαφή  του με τον Λέντζο που τον κυνηγούσε για την 3η θέση και ο Ασημακόπουλος την επαφή του με τον Μίχα. Έτσι στο βάθρο ανέβηκαν ο Παυλόπουλος 1ος, 2ος ο Μοβσεσιάν Σέρκος και 3ος ο Λέντζος Δημήτρης που ολοκλήρωσε έναν καταπληκτικό αγώνα. Στην 4η θέση ο Δούσης Θοδώρής και 5ος ο Μίχας Θεοφάνης στην πρώτη του συμμετοχή στο κυπελο Λουξ στην κατηγορία SUPER.